Bugün

Bir maç, iki his: Rüya ve kabus

09 Mart 2022 - 03:37

Tottenham ve Everton, Premier Lig’de 28. haftanın kapanış mücadelesinde Kuzey Londra’da karşıya karşıya geldi. Maçın çok büyük bir bölümünü antrenman havasında oynayan Tottenham, maçı 5–0 ile “rüya” gibi bir skorla kazanarak Şampiyonlar Ligi umutlarını sürdürdü. Everton ise “kabus” gibi geçen bu maç sonrası alt sıralardan kurtulma umudunu sonraki maçlara sakladı.

Bir tarafta Antonio Conte, diğer tarafta Frank Lampard. İlk defa teknik sorumlu olarak karşı karşıya gelen bu iki ismin hedefleri sezon genelinde çok farklı. Tottenham Şampiyonlar Ligi bileti hedefindeyken, bu maç öncesi son 7 lig maçının 6’sını kaybeden Everton ise ligde kalmak için direniyor. Bu maç öncesinde ligdeki son 2 iç saha maçını kaybeden Tottenham, 2008’den beri evinde 3 kez mağlup olmadı. Aynı zamanda Conte de kariyeri boyunca yönettiği takımlarda hiç 3 maç üst üste iç saha mağlubiyeti almadı. Neredeyse tüm istatistikler Tottenham lehine olsa da son kararı sahaya çıkacak oyuncuların göstereceği reaksiyonlar belirliyor her şeyi. İlk 11 istikrarı yakalamaya çalışan Conte, bu maça da Lloris’in önüne Romero-Dier-Davies üçlüsü ile çıktı. Bu üçlünün önünde Doherty, Højbjerg, Bentancur ve Ryan Sessegnon 4’lüsü ile bir hat kuran Conte, ileride de Kulusevski-Kane ve Son üçlüsü ile sahaya çıktı. Tottenham’ın teknik sorumlusu olarak çıktığı ilk maç da Everton’a karşıydı Conte’nin ve o maça da böyle bir dizilişle çıkmıştı 7 Kasım 2021'de Goodison Park’ta.

Spurs’un üçlüsüne karşı daha iyi bir eşleşme elde etmek için olsa gerek, Everton’da sahaya üçlü bir diziliş ile çıktı. Coleman-Holgate ve Keane’den oluşan savunma hattının önünde Tottenham’dan farklı olarak bir fazla futbolcu vardı. Gordon-Doucoure-Allan-van de beek ve Kenny 5’lisi ile orta hatta daha baskın olmak istediğini gösterdi Lampard. Uçta da Richarlison’un Calvert-Lewin’e yakınlığı ile çift forvet başladı maça Everton.